OPROWADZANIE PIELGRZYMEK

Osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane mogą skorzystać z możliwości oprowadzenia po Sanktuarium przez przewodnika. Chęć oprowadzania należy zgłosić co najmniej jeden dzień wcześniej (a najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem) w centrum pielgrzymkowym (tel. 32 767 99 81, kom. 500 278 677).
Oprowadzanie trwa od 30min do 3 godzin w zależności od wybranej opcji:
– nawiedzenie bazyliki i modlitwa przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, wizyta w kaplicy MB Lekarki (ok. 30-45 min.)
– zwiedzanie Muzeum Sanktuaryjnego – zapoznanie z historią kultu Matki Bożej, z historią kalwarii oraz z nauczaniem św. Jana Pawła II, który 12 razy odwiedził Piekary jako biskup krakowski (ok. 40-60 min.)
– spacer po terenie wokół bazyliki (Rajski Plac) i przejście na Kalwarię (ok. 20 min.)
– wędrówka po kalwaryjskich ścieżkach (opcjonalnie modlitwa przed kopią Całunu Turyńskiego w kościele kalwaryjskim), możliwość udziału w różańcu lub drodze krzyżowej, (30-90 min.)
– przejście pod kaplicę św. Barbary i do Studzienki (20 min.)
– wizyta w centrum pielgrzymkowym: czas na wpisanie bliskich do Złotej Księgi (msza wieczysta za te osoby jest odprawiana w każdą sobotę o godz. 6.30), zakup pamiątek (ok. 30 min.)
– możliwość zamówienia kawy, herbaty, ciasta, obiadu w kawiarence „Pod Aniołem” (tel. 500 278 797), w okresie wiosna-jesień odpoczynek w Ogrodzie Anioła (ok. 45 min.)

Szczegółowy program ustalany jest telefonicznie z pracownikiem centrum pielgrzymkowego, który po uzyskaniu takich informacji, jak: wielkość grupy, wiek uczestników, szczególne oczekiwania, czas pobytu organizuje odpowiedniego przewodnika. Przewodnicy działają jako wolontariusze, nie przyjmują żadnych ofiar za swoja posługę. Ofiary należy składać w centrum pielgrzymkowym. Są one przekazane ks. Kustoszowi i przeznaczone na potrzeby sanktuarium.